You are currently viewing Статус біженця та тимчасовий захист у Польщі

Статус біженця та тимчасовий захист у Польщі

Переваги та недоліки між статусом біженця та тимчасовим прихистком

статус біженця та тимчасовий захист

За даними ООН, з початку війни в Україні країну залишило вже понад 2 мільйони людей. І всі ці люди, які покинули Україну, зараз замислюються про правові підстави перебування на тій території, куди вони приїхали. І переважно люди використовують такі терміни, як «біженець», «статус біженця» тощо. У цій статті ми розберемо з вами яка різниця між статусом «біженця» і статусом «тимчасовий захист» на території Євросоюзу.

Статус біженця

Отже, спочатку поговоримо з вами про статус біженця. Якщо ми говоримо про Польщу, то в Польщі є такий термін «міжнародний захист» (ochrona miedzynarodowa). Це чинний юридичний термін, який гарантує іноземцю, у якого є загроза життю чи здоров’ю в його країні, законно перебувати на території Польщі. Цей термін включає відразу 2 поняття:

 • статус біженця
 • статус додаткового захисту

Статус біженця можуть отримати такі категорії осіб:

 • громадяни України, які залишили територію України через війну
 • особи, які легально проживали на території України, але мають громадянство інших країн
 • особи без громадянства

А сам статус біженця дає вам право на:

 • проживання у таборі біженців
 • медичну допомогу
 • освіту для дітей
 • щомісячну грошову допомогу

Але також є деякі обмеження, через які люди не поспішають набувати ось цей статус біженця. По-перше, це неможливість залишити країну, що приймає, до отримання цього самого статусу, а також позбавлення особистих документів. Тобто, коли ви заїжджаєте на територію Польщі та подаєтесь на статус біженця, ви здаєте свої документи і вам у відповідь видають тимчасову посвідку на проживання. А також, що найголовніше, це неможливість працевлаштуватися, поки ви не отримаєте цей статус. Тобто, за фактом, біженець має перед державою, яка його прийняла, певні зобов’язання і не може їх порушувати. Людина, яка хоче отримати статус біженця в Польщі, не може працювати або вести підприємницьку діяльність до набуття цього статусу. А також людина втрачає статус біженця, якщо вона залишає країну або змінює своє громадянство.

Приєднуйтесь до нашого Телеграм каналу щоб бути в курсі подій https://t.me/masters_league_aoe

Тимчасовий захист

А тепер розглянемо другий варіант. Це тимчасовий захист. Що це таке? Це захист на території Європейського Союзу осіб, які тікають від війни, які автоматично стають особами під тимчасовим захистом. Її прийняв Євросоюз 4 березня 2022 через війну в Україні. І це рішення поширюється на громадян України, які виїхали з України після 24 лютого 2022 року. На тимчасовий захист можуть розраховувати і іноземці або особи без громадянства, які мали міжнародний чи еквівалентний національний захист на території України. А також особи, які отримали політичний притулок в Україні, або ж громадяни інших країн, які легально перебували на території України. Цей статус порівняно зі статусом біженця – спрощений варіант перебування на території Євросоюзу. Тому що тимчасовий захист дасть вам право легально перебувати, а також працювати та отримувати допомогу на території тієї країни, куди ви приїхали.

У вас буде доступ до:

 • освіти
 • медичних послуг
 • безкоштовного житла (в основному ліжко-місце)
 • харчування (якщо в людини немає грошей щоб самому себе забезпечувати)

Статус тимчасового захисту отримати швидше у порівнянні зі статусом біженця. Тому ви зможете після приїзду відразу ж приступати до роботи.

Читайте також де шукати роботу в Польщі тут

Замовити написання та публікацію Статті можна у нас. Всі Статті, що стосуються допомоги Україні та її громадянам, публікуються БЕЗКОШТОВНО