Інформація для українських біженців: реєстрація, медицина, працевлаштування та освіта
У зв’язку з військовою ситуацією, що загострилася, в Україні Естонія, як і інші країни Європейського союзу, надає людям, що рятуються від війни в Україні, тимчасовий захист. Особи, які отримали тимчасовий захист, отримують дозвіл на проживання та можливість офіційного працевлаштування, а також доступ до основних державних послуг, таких як медичне обслуговування та освіта. Нижче зібрано основну інформацію, корисну для біженців з України, які вирішили отримати притулок в Естонії.
З 9 березня біженці від війни в Україні можуть клопотати в Естонії про тимчасовий захист, подавши заяву у пункті обслуговування Департаменту поліції та прикордонної охорони.
Разом з отриманням тимчасового захисту надається дозвіл на проживання в Естонії на один рік та право на роботу, а дітям гарантується доступ до дошкільної та основної освіти.
Біженці мають право на медичну страховку на тих же підставах, що й люди, що проживають в Естонії.
Право на отримання прожиткового та ряду інших посібників.
Право на участь у безкоштовних програмах мовної підготовки та адаптації.
Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація
Як приїхати до Естонії
Для виїзду з України можна скористатися наземним транспортом та перетнути сухопутний кордон із Польщею, Угорщиною, Словаччиною або Румунією, які пов’язані з Естонією авіасполученням. Рекомендується уникати маршрутів, що ведуть у конфлікти регіони або країни, такі як Росія та Білорусь.
Правила в'їзду
Віза для в’їзду в Естонію громадянам України не потрібна. Разом із громадянами України без візи до Естонії можуть в’їжджати також їхні родичі, які є громадянами будь-якої іншої країни.
B’їжджати в Естонію без візи можна як за біометричним паспортом, так і за паспортом старого зразка, а також за іншими проїзними документами (дипломатичний паспорт, службовий паспорт, паспорт негромадянина / проїзний документ біженця, паспорт моряка).
При перетині кордону неповнолітній також повинен мати проїзний документ. Якщо супроводжуючий дитину не є її батьком або законним піклувальником, то для спрощення процедури рекомендується мати написаний від руки дозвіл із контактними даними батьків.
Естонська держава приймає всіх дітей громадян України незалежно від наявності документів. Після прибуття до Естонії військовий біженець протягом певного часу має звернутися до посольства України в Естонії, де дані дитини занесуть до паспорта батька або видадуть сертифікат із особистими даними дитини.
Якщо громадянин України не має жодних документів, то його громадянство буде встановлено за свідченнями на естонському кордоні. По приїзді до Естонії громадянин України має звернутися до посольства України (+372 601 5815, Lahe 6, 10150 Tallinn), де йому видадуть сертифікат із даними, що засвідчують особу.
Члени сім’ї громадян України (діти, батьки, подружжя), які є громадянами іншої країни, термін дії візи або іншої підстави для перебування в Естонії яких закінчився або спливає найближчим часом, зможуть і надалі тимчасово перебувати в Естонії. Окремо клопотати про продовження візи чи іншої підстави для перебування в країні не потрібно. Таким чином, діти, батьки та подружжя громадян України, незалежно від їх громадянства, також не повинні окремо вимагати візу або продовжувати її.
На громадян України та їх прямих родичів не поширюються обмеження при перетині кордону, запроваджені для боротьби з епідемією COVID, включаючи сертифікати ковідів.
З гуманітарних міркувань Департамент поліції та прикордонної охорони може впускати до Естонії та інших людей, які прибувають з України, наприклад, громадянського подружжя, щоб не розбивати сім’ї.
Реєстрація на кордоні
На кордоні Естонії Департамент поліції та прикордонної охорони реєструє всіх військових біженців, які прибули з України, запитує їх особисті дані та наявні документи і, при необхідності, направляє їх до найближчого приймального пункту.
Якщо біженці їдуть до своїх родичів або знайомих до Естонії, то до приймального пункту їм йти не обов’язково. В іншому випадку наступним місцем є офіційний приймальний пункт. З 22 березня вони відкриті у трьох регіонах — Таллінні, Тарту та Пярну. Біженці з пункту в Раквері, що працював до 22 березня, буде перенаправлено в пункти прийому в Тарту і Пярну.
Первинний прийом
У центрах прийому біженців від війни надається перша допомога людям, які втекли від війни в Україні. Центри пропонують консультації, першу медичну допомогу, за необхідності, допомогу одягом та іншу допомогу, а також безкоштовне розміщення. Центри прийому працюють у Таллінні, Тарту та Пярну за наступними адресами:
Таллінн: Niine 2, Põhja-Tallinn, тел. +372 600 0677
Тарту: Mõisavärava 1, тел. +372 5377 0588
Пярну: Pikk 18, тел. +372 5349 9911
До 25 березня всі три центри працюють цілодобово. Талліннський центр з 26 березня працюватиме лише по робочих днях з 08:00 до 17:00.
Люди, що прибувають у приймальний пункт, реєструються і там же позначаються їх подальші потреби. У пункті надається психосоціальна кризова допомога та перша психологічна допомога. У приймальних пунктах створено зони відпочинку з ігровою зоною для дітей, інтернет-терміналом, харчуванням тощо.
Якщо біженець має можливість десь зупинитися в Естонії та його основні потреби забезпечені, то приходити в центр прийому не потрібно.
Подальша допомога біженцям організовується спільно державою та місцевими самоврядуваннями.
Консультація у приймальному пункті
Яку допомогу можна отримати у приймальному пункті:
- інформація про процес отримання тимчасового захисту
- можливість подати заяву на отримання естонського особистого коду та зареєструвати свою основну потребу у допомозі
- направлення на короткочасне проживання
- інформація про можливості допомоги, організованої в рамках діяльності державних інстанцій, органів місцевого
самоврядування та благодійних організацій - інформація про доступ до медичної допомоги, включаючи проведення додаткового контролю за станом здоров’я для запобігання поширенню інфекційних захворювань
- перша психологічна допомога
- при необхідності, перша допомога та медична консультація
- експрес-тестування на Covid-19
- при необхідності, також надається допомога з одягом
Розміщення
З приймального пункту біженців направляють у місце розташування. У деяких випадках об’єкт розміщення може бути в одному місці з приймальним пунктом.
Короткострокове розміщення (спочатку протягом одного місяця) військових біженців здійснюється у партнерів у приватному секторі (готелі, гостьові будинки). Потім ці обов’язки перейдуть до місцевих самоврядувань.
У безпосередній близькості від усіх місць розміщення є гарне транспортне сполучення з великими центрами, можливість приготувати їжу або отримати харчування, а також психосоціальну та кризову консультацію.
При первинному розміщенні органи місцевого самоврядування за необхідності допоможуть знайти місце проживання більш тривалий термін.
Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація
Отримання тимчасового захисту
Тимчасовий захист — це річний дозвіл на проживання, що дає громадянам України та членам їхніх сімей ті ж права, що й резидентам Естонії. Якщо війна в Україні продовжиться, то тимчасовий захист можна буде, за потреби, продовжити. Разом із запитом тимчасового захисту військовий біженець отримає особистий код в Естонії. Запитувати тимчасовий захист військовим біженцям не обов’язково, але це дає доступ до тих же послуг та посібників, що й мешканцям Естонії.
Бюро обслуговування PPA на вулиці Таммсаарі в Таллінні. Автор: Siim Lõvi /ERR
Хто може отримати тимчасовий захист
громадяни України та члени їхніх сімей, які жили в Україні до 24 лютого 2022 року та прибули до Естонії з 24 лютого 2022 року;
особи без громадянства або громадяни третіх країн, яким було надано міжнародний захист в Україні, та члени їхніх сімей, які жили в Україні до 24 лютого 2022 року та прибули до Естонії з 24 лютого 2022 року.
Членом сім’ї вважаються чоловік або громадянський чоловік/дружина, неповнолітні та не одружені діти, а також інші близькі родичі, які проживали в одному домогосподарстві з біженцем і перебували на його утриманні. Члени сім’ї розглядаються як сім’я у тому випадку, якщо сім’я перебувала в Україні та місце проживання сім’ї до 24 лютого 2022 року перебувало в Україні.
Право на тимчасовий захист не поширюється на громадян України та членів їхніх сімей, які проживали чи перебували в Естонії до 24 лютого 2022 року. Ця категорія осіб може й надалі тимчасово залишатися в Естонії, навіть якщо термін їхнього безвізового перебування або дії візи закінчився.
Як отримати тимчасовий захист
Клопотання про тимчасовий захист можна подати в одному з пунктів обслуговування Департаменту поліції та прикордонної охорони (далі – РРА) у Таллінні, Тарту, Пярну, Раквері або Йихві. PPA також створює виїзні пункти для розгляду заявок за місцем проживання військових біженців. Додаткову інформацію можна отримати за місцем розташування.
Перед поданням клопотання про тимчасовий захист у пункті обслуговування РРА слід забронювати час на сайті департаменту. Перед відвідуванням пункту обслуговування рекомендується заповнити анкети клопотання всіх членів сім’ї. Анкети можна отримати у пункті прийому біженців, у місці вашого розміщення або у пункті обслуговування PPА.
У пункті обслуговування РРА потрібно мати при собі документи, що посвідчують особу, або інші наявні документи (наприклад, свідоцтво про народження). Якщо документів немає, то перед запитом тимчасового захисту слід звернутися до посольства України (Lahe 6, Таллінн, тел. +372 601 5815), яке видасть сертифікат із даними, що засвідчують особу.
У пункті обслуговування PPA робиться фотографія на документи та знімаються відбитки пальців, після чого приймаються клопотання про тимчасовий захист та дозвіл на проживання. Рішення про надання захисту, як правило, виносять на місці і видають документ, що його підтверджує, на папері.
Картку посвідки можна отримати в тому ж пункті обслуговування РРА протягом 30 днів з дати подання клопотання.
Громадяни України, які вже знаходяться в Естонії, та термін дії візи або іншої підстави для перебування в Естонії яких закінчився або закінчується найближчим часом, все ще можуть тимчасово перебувати в Естонії.
Оскільки українці та їхні близькі можуть перебувати в Естонії та інших законних підставах, то, як правило, для знаходження в Естонії клопотати про надання міжнародного захисту (притулку) їм не потрібно.
Слід враховувати, що у зв’язку з великою кількістю біженців, які прибувають в Естонію з України, на даний момент бюро обслуговування поліції перевантажено і вільні номерки на прийом лунають вже на кінець квітня. Проте Департамент поліції та прикордонної охорони працює над створенням додаткових можливостей для прийому заяв, які мають з’явитися найближчим часом.
Адреси бюро обслуговування PPA:
Таллінн: A. H. Tammsaare tee 47 і P. Pinna 4 (Пн-Пт, 09:00 — 17:00)
Тарту: Riia mnt 132 (Пн-Пт, 09:00 — 17:00)
Йихві: Rahu 38 (Пн-Пт, 09:00 — 17:00)
Пярну: A. H. Tammsaare pst 61 (Пн-Пт, 09:00 — 17:00)
Раквері: Fr. R. Kreutzwaldi 5a (Пн, Ср, Пт, 09:00 — 17:00)
Послуги охорони здоров'я
Первинний огляд та невідкладна допомога
Бригади швидкої допомоги проводять первинний медичний огляд усіх військових біженців у центрах прийому в Таллінні, Тарту та Пярну. Мета медогляду — виявити серед військових біженців осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги та/або госпіталізації. У центрах прийому також проводиться тестування біженців на коронавірус.
Крім того, проводяться додаткові або загальні медичні огляди для військових біженців з метою перевірити стан здоров’я, провести інфекційний контроль, за необхідності зробити щеплення, спланувати подальше лікування та видати рецепти.
Які послуги доступні
Невідкладна допомога у разі серйозного або небезпечного для життя розладу здоров’я доступна всім жителям Естонії, у тому числі біженцям від війни або особам, які прямують через Естонію транзитом.
Медичну консультацію можна отримати англійською та російською мовами за консультаційним телефоном сімейних лікарів 1220 (за телефоном +372 634 6630 при дзвінку з-за кордону). При необхідності людину перенаправляють на номер служби екстреної допомоги 112.
Естонські аптеки можуть приймати паперові рецепти, виписані в Україні, за винятком наркотичних та психотропних засобів. Аптекарю має бути ясно з рецепту, які ліки було виписано.
Психологічну підтримку можна отримати за телефоном кризової підтримки 116006 (+372 6147 393). Підтримку можна отримати і онлайн-режимі на сайті www.palunabi.ee. Підтримка надається естонською, англійською та російською мовами.
Крім невідкладної допомоги, українським військовим біженцям доступні невідкладна стоматологічна допомога, тестування на COVID-19, вакцинація від COVID-19 та медичні послуги з охорони здоров’я.
Центри сімейної медицини надають спільну медичну допомогу всім військовим біженцям з України. Для отримання допомоги сімейного лікаря не обов’язково бути у його регістрі. Центри сімейної медицини надають необхідну медичну допомогу та направляють пацієнта до лікаря-фахівця для подальшого обстеження чи необхідних процедур. Список центрів сімейної медицини, куди можуть звернутися українські військові біженці у разі проблем зі здоров’ям (продовження рецепту, хронічні захворювання, інші непередбачені проблеми зі здоров’ям), можна знайти тут.
Естонська держава також фінансує надання українським біженцям послуг із лікування ВІЛ, туберкульозу чи наркоманії.
Медичне страхування
Військові біженці з України, які отримали дозвіл на проживання та естонський особистий код, не отримують медичну страховку в Естонії автоматично, але після отримання посвідки на проживання можуть подати заяву на її отримання нарівні з іншими мешканцями Естонії.
Наприклад, право на медичне страхування має особа, яка працює за трудовим договором з терміном дії більше одного місяця, або безробітний, зареєстрований у Касі з безробіття. До застрахованих прирівняні діти, вагітні жінки, подружжя на утриманні, люди з частковою та повною непрацездатністю, пенсіонери, члени релігійного об’єднання, школярі, студенти.
Якщо особа, яка отримує тимчасовий захист, отримає медичне страхування, воно отримує право на отримання планової загальної та спеціалізованої медичної допомоги на тих же умовах, що й місцеві застраховані особи.
Умови медичного страхування в Естонії викладені на сайті Лікарняної каси.
Працевлаштування
Українці, які отримали тимчасовий захист, можуть розпочати роботу одразу після отримання захисту. Вони також мають право зареєструватися як безробітні та отримувати послуги ринку праці та допомоги на тих же підставах, що й інші постійні жителі Естонії.
Вимога мінімальної зарплати при наймі іноземців при тимчасовому захисті не застосовується. Як і місцевому працівнику, який отримав тимчасовий захист, повинні платити не менше мінімальної заробітної плати, яка у 2022 році становить 654 євро. На етапі адаптації найважливішими є різні інформаційні та консультаційні послуги, які допомагають зрозуміти ситуацію на ринку праці Естонії та свої можливості. При необхідності через Касу з безробіття можна також пройти навчання естонської мови.
До тих українців, які перебували в Естонії та працювали з початку активних військових дій, будуть застосовуватися ті ж умови для роботи, що й у момент їхнього прибуття до Естонії. Якщо у працівника залишилася максимальна кількість днів короткострокової зайнятості, але термін дії його реєстрації закінчився або закінчується, він повинен звернутися до PPA для отримання нової чинної реєстрації. Максимальний термін реєстрації становить 15 днів, але в середньому вона займає кілька днів.
Щоб дізнатися про можливості роботи, слід звернутися до Каси з безробіття. Каса з безробіття співпрацює також із некомерційною організацією MTÜ Pagulasabi.
З метою допомогти українцям увійти на естонський ринок праці плануються поправки до Закону про послуги та посібники ринку праці, які дозволили б людям, які прибувають з України на підставі тимчасового перебування, зареєструватися як шукач роботи та отримати посередницькі послуги у сфері працевлаштування, щоб сприяти їх інтеграції. ринку праці.
Каса з безробіття вже почала об’єднувати пропозиції вакансій для людей, які приїхали з України. Пропонуються різні посади: від робітників з благоустрою, офіціантів та кур’єрів до менеджерів із закупівель, IT-фахівців та бухгалтерів.
Інспекція праці також склала спеціальний інформаційний листок для тих, хто прибуває з України.
Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація
Освіта, школи, дитячі садки
Діти та підлітки з України, які приїхали до Естонії, зможуть продовжити навчання в Естонії на будь-якому рівні освіти.
Гарантії освіти для біженців
Всім дітям з України, які досягли обов’язкового шкільного віку, як правило, гарантується місце у школі з естонською мовою навчання, та школа складає індивідуальний навчальний план для кожного учня. Після завершення основної освіти можна вибрати між навчанням у гімназії та здобуттям загальної середньої або середньої професійної освіти.
Молоді люди, які здобули середню освіту, можуть продовжити навчання у професійно-технічних або вищих навчальних закладах. Якщо студент розпочав навчання у вищому навчальному закладі України, то можна продовжити навчання за суміжною спеціальністю у вищому навчальному закладі Естонії.
Діти та підлітки, які прибули до Естонії, можуть отримувати формальну або неформальну освіту таким чином:
- Дошкільна освіта: відвідування дитячих садків та ясел
- Основна освіта: обов’язкове відвідування загальноосвітньої школи для дітей шкільного віку.
- Середня, професійна та вища освіта: відвідування гімназії, професійно-технічного училища, вищого прикладного навчального закладу та університету.
- Позашкільна освіта та гуртки за інтересами: відвідування інших навчальних закладів, у тому числі шкіл розвитку.
- Молодіжна робота: доступна у молодіжних центрах для людей 7-26 років.
Дитячі садочки
Для отримання місця в дитсадку слід звернутися до місцевого самоврядування, де роз’яснять умови прийому та нададуть огляд необхідних документів, виходячи з порядку, встановленого волосною або міською адміністрацією.
Подання заяви на місце в дитячому садку починається з подання письмової заяви до обраного батьком дитячого садка або до самоврядування. Якщо у вибраному дитячому садку будуть вільні місця, то дитину приймуть.
Відвідування дитячого садка в Естонії не є обов’язковим.
За доступність дошкільної освіти відповідають місцеві самоврядування, які зобов’язані забезпечити, щоб усі діти у зоні їх обслуговування віком від 1,5 до 7 років мали змогу відвідувати дитячий садок.
За згодою батька місце у дитячому садку для дитини віком 1,5-3 років може бути замінено послугою нагляду за дітьми (приватні ясла).
Як потрапити до школи
Держава у співпраці з місцевими самоврядуваннями при першій нагоді намагатиметься забезпечити місця у школі для всіх дітей шкільного віку, які прибувають з України. Коли дитина прибуде до Естонії, батько зможе подати письмову заяву до школи чи власника школи.
Корисна інформація про шкільне навчання в Естонії
Згідно з Конституцією Естонської Республіки, кожен має право на освіту. Основна освіта (1-9 клас) є обов’язковою. До вступу до першого класу очікуються діти, яким до 1 жовтня поточного року виповниться 7 років. Школу потрібно відвідувати аж до здобуття основної освіти або до 17-річчя – ті ж правила стосуються дітей, які мають громадянство іноземних держав.
У державних та муніципальних загальноосвітніх школах навчання ведеться безплатно.
Батьки мають право приймати рішення про освіту дітей шкільного віку, такі як термін перебування в Естонії, мову навчання, мовний або культурний простір, з яким вони самоідентифікуються. Навчальні заклади та власники шкіл можуть давати батькам рекомендації та знайомити їх із поточними можливостями.
Допомога та компенсації
Біженці від війни в Україні можуть отримувати в Естонії тимчасовий захист, який дає право на отримання різної фінансової допомоги. Нижче наводиться опис основних фінансових виплат, на які можуть претендувати біженці.
Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація
Прожиткова допомога
Після отримання тимчасового захисту українські військові біженці мають право на отримання прожиткової допомоги на тих самих підставах, що й інші особи, які постійно або тимчасово проживають в Естонії.
Право на прожиткову допомогу є у людей або сімей, чистий дохід яких після вирахування витрат на житло залишається нижчим за встановлений прожитковий мінімум. У такому разі першому члену сім’ї виплачується один прожитковий мінімум (150 євро), другому дорослому – 0,8 прожиткового мінімуму (120 євро), неповнолітнім дітям – 1,2 прожиткового мінімуму (180 євро).
Якщо є житло, за яке не потрібно платити, то можна отримувати 150 євро на місяць із схеми прожиткової допомоги для придбання продуктів харчування та предметів першої потреби. Якщо необхідно сплатити витрати на житло (проживання в місці, де не потрібно платити орендну плату, але потрібно сплачувати комунальні витрати), то додатково до заяви необхідно подати договір, що дозволяє використання житлової площі, та документи на оплату комунальних витрат.
Ті, хто орендує житло і також має сплачувати комунальні витрати, повинні додати до заяви договір оренди та документи, що підтверджують оплату комунальних витрат.
Прожиткову допомогу не може бути перераховано на рахунок в іноземному банку. У клопотання є можливість отримати допомогу готівкою або попросити переказати гроші на банківський рахунок близького родича або знайомого.
Сімейні виплати
Сімейна допомога виплачується на однаковій основі як постійним жителям, так і особам, які проживають в Естонії за тимчасовим правом на проживання. Це означає, що українські військові біженці, які отримали тимчасовий захист, мають право клопотати про сімейну допомогу.
Розмір дитячої допомоги у 2022 році становить 60 євро на місяць на першу та другу дитину в сім’ї та 100 євро на третю та кожну наступну дитину. Докладнішу інформацію про сімейну допомогу можна знайти на сайті Департаменту соціального страхування.
Якщо в сім’ї народжується дитина або в ній росте дитина віком до півтора року, то один із батьків має право на батьківську допомогу. Оскільки передбачається, що цей батько не працював в Естонії у попередньому календарному році, то 2022 року батьківська допомога виплачуватиметься за мінімальною ставкою 584 євро. Якщо батько вже працював в Естонії, то батьківський посібник розраховується за звичайними правилами.
Якщо сім’я отримує прожиткову допомогу, то сімейна допомога та батьківська допомога вважаються доходом сім’ї та розмір прожиткової допомоги, відповідно, зменшується.
Інші фінансові виплати
Особам працездатного віку виплачується за необхідності допомога з безробіття (292 євро).
Українським біженцям-пенсіонерам, які отримали тимчасовий захист, виплачує пенсію Україна. Ті, чия пенсія нижча за державну народну пенсію в Естонії (225 євро, з 1 квітня — 275 євро), зможуть клопотати про компенсацію цієї різниці. Для цього слід звернутись до Департаменту соціального страхування. Якщо Україна не зможе сплачувати пенсії, то Естонія забезпечить виплату пенсій у розмірі народної пенсії.
Контакти та корисна інформація
Спеціалізована організація допомоги біженцям MTÜ Pagulasabi (українською)
Перебування, ночівля, побут в Естонії: 1247 / +372 600 1247
Міграційні питання (зокрема реєстрація роботи): migrationadvice@politsei.ee, +372 612 3500
Психологічна допомога: +372 614 7393
Консультація лікаря: 1220 / +372 634 6630
Екстрена допомога: 112
Українська громада: +372 5650 2572
Посольство України: +372 601 5815
Телефонна лінія підтримки душевного здоров’я 6604500, онлайн-консультації
У разі виникнення проблем діти та батьки отримують допомогу по телефону допомоги дітям 116 111 та на сайті www.tarkvanem.ee.
Безкоштовна гаряча лінія шкільних психологів: російською мовою 1227, Вт з 16:00 до 20:00
Посібник для батьків, які прибули з України
Оцінки рівня освіти українських біженців, якщо документи про освіту відсутні (інформація англійською мовою)
Інформація, методичні поради та навчальні матеріали на сайті Департаменту у справах освіти та молоді
Посібник для обговорення теми України у школі
Актуальна інформація про ситуацію у сфері безпеки, зокрема українською мовою, публікується на сайті kriis.ee. З питаннями можна звертатися до державної гарячої лінії 1247.
https://www.hm.ee/uk — освіта
https://www.kriis.ee/uk-UA/dlya-bizhenciv-z-ukraini/perebuvannya-v-estonii — перебування в Естонії
https://rus.err.ee/1608532231/informacija-dlja-ukrainskih-bezhencev-registracija-medicina-trudoustrojstvo-i-obrazovanie — загальна інформація
https://www.politsei.ee/uk/ — загальна інформація
https://www.dopomogo.com/about
https://www.haigekassa.ee/ru/informaciya-dlya-voennykh-bezhencev-iz-ukrainy — медицина
Читайте також про допомогу українцям в Польщі
Читайте також про допомогу українцям в Німеччині
Читайте також про допомогу українцям в Чехії
Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація