You are currently viewing Українці в Ірландії. Корисна інформація

Українці в Ірландії. Корисна інформація

Переїзд українців до Ірландії

Про переїзд українців до Ірландії Але хочу написати кілька слів про те, до чого вам потрібно бути готовими, якщо ви наважуєтесь на довгостроковий переїзд. Основна проблема – житло. Поки що, як я розумію, безкоштовне житло є, але його дедалі менше. І розміщують вже досить далеко углиб острова.

Соціальної допомоги вистачить на проживання, але точно не на оренду окремої квартири або будинку. Якщо тільки не брати житло на дві чи три сім’ї. Тому довгостроковий переїзд варто розглядати, якщо у вас є можливість віддаленої роботи, яка здатна підтримати вас додатково до соціальних виплат. Або у вас є достатній рівень англійської мови, який дозволить знайти роботу тут.

Щоб зрозуміти рівень цін на житло, перегляньте приклад. Ось класичний «студентський» варіант на 1 кімнату та загальну кухню та вітальню: https://lnkd.in/dX55TMpU

Зверніть увагу — це ціна 1 кімнати (а не однокімнатної квартири) на півдні острова, за дві години їзди від Дубліна. В Ірландії через дорожнечу житла прийнято «ділити» оренду між орендарями. Тобто 2 або 3 різні, часто незнайомі людини живуть в одній квартирі або будинку, маючи спільну кухню, вітальню і часто ванну/туалет. В Ірландії не орендар обирає житло, а лендлорд (орендодавець) обирає орендаря. Договори оренди найчастіше довгострокові — мінімум на 1 рік. Зняти житло можна лише за договором – жодних «лівих» схем. Будь ласка, зважайте на це, плануючи перез.

Другий момент — отримувати допомогу можна лише готівкою на пошті. Це спосіб контролю за місцем проживання (і для ірландців, які отримують допомогу, він такий самий). Певна гарантія, що одержувач допомоги не переїде до дешевшої країни жити, а допомога отримуватиме в Ірландії.

Третій момент. В Ірландії садки платні і теж дуже дорогі (може бути і більше тисячі євро на місяць). До школи дитину влаштують. У садок – можуть бути проблеми. У коледжі, швидше за все, точно немає – коледжі теж платні.

Четверте. Країна з м’яким кліматом, температура рідко опускається нижче нуля, але загалом повітря відчувається холодніше, ніж, наприклад, на півдні Росії, звідки ми переїхали. Середня температура влітку – 20-24 градуси. Взимку – 5-10. Але повітря вологе, загальне відчуття вогкості. Центрального опалення у будинках немає, опалення гасом. Влітку не топиться зовсім, взимку дві години вранці, дві години увечері. Тому температура в будинках, якщо це не літо, зазвичай значно холодніше, ніж ви звикли.

Але всі ці незручності та складності компенсуються готовністю ірландців підтримати Україну та забезпечити біженців усім необхідним, щоб можна було, як мінімум, перепочити та відновитися, як максимум, розпочати нове життя.

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Найчастіші запитання, які виникають в українців в Ірландії, та відповіді на них

Ірландія звичайна та Північна

Ірландія та Північна Ірландія – дві різні країни.
Географічно це єдиний острів Ірландія. Політично — це Республіка Ірландія зі столицею Дублін, валютою євро, сантиметрами, кілометрами та кілограмами. Тут все вирішує парламент і є президент, схожий на молодшого брата Санта Клауса — Майкл Хіггінс.
Та Північна Ірландія – частина Великої Британії, а точніше Обʼєднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Зі столицею регіону Белфаст, столицею країни Лондон, з валютою — британські фунти стерлінги, з футами, фунтами та унціями. Тут теж все вирішує парламент, але інший, і в них є Королева Єлизавета 2, та метро.
Ніколи не плутайте Ірландії в розмові з ірландцями.
Поїхати до Північної Ірландії українці НЕ можуть без Британської візи. Навіть, якщо туди ходить автобус і немає візуального кордону, це нелегально. Якщо в автобус зайде прикордонна служба, вас можуть депортувати.

Паспорта

Так, Ірландія пускає за:
-свідоцтвом про народження дитини
-внутрішнім паспортом
-не біометричним  закордонним паспортом
-біометричним закордонним паспортом 

навіть якщо збіг термін дії.

Covid-19

Ні, не треба. Ірландія скасувала вимоги щодо обовʼязкового ПЦР чи вакцинації для вʼїзду в країну. Але острів маленький, лікарень мало. Тому наполегливо рекомендуємо зробити щеплення та носити маски в місцях скупчення людей.
Якщо ви отримали PPSN, то інформація щодо щеплень тут
https://www2.hse.ie/screening-and-vaccinations/covid-19-vaccine/get-the-vaccine/

Якщо ще не отримали PPSN, то телефонуйте і вас запишуть на вакцинацію
Freephone: 1800 700 700, 01 240 8787, +353 1 240 8787

Добратися до Ірландії

Найкоротший шлях — літаком.
Квитки можна пошукати на сайті https://www.skyscanner.ie/  

ВАЖЛИВО! Щоб летіти з пересадкою в будь-якому аеропорту Великої Британії потрібна транзитна віза

Варіант 2 — паромом з міста Шербур, Франція.
Доїхати до парома можна потягами по Європі.
Квитки на паром можна безкоштовно придбати в компанії StenaLine

Тимчасове житло

Вас можуть поселити:

  • в готель
  • в хостел
  • в спортзал
  • в колишній монастир/церкву/школу
  • в наметове містечко

Волонтери не знають заздалегідь куди вас селитимуть. Це лотерея і вплинути не можливо. Сімʼям з маленькими діткам намагаються підібрати кращі варіанти.

З тваринами знайти житло набагато складніше.

Вже зʼявилась інформація про організацію наметових містечок для біженців з України.

Або ви можете самі знайти собі варіант на сайтах та в групах фейсбуку, АЛЕ
Якщо ви поселяєтесь в обхід держави, через самостійний пошук, ви ризикуєте зіштовхнутися з криміналом (шахрайство, торгівля людьми, нелегальний бізнес, тощо), та просто з непорозуміннями, і вас можуть попросити в будь-який момент поїхати.
Важливо! Люди, які проживають у соціальному житлі (council house) не можуть приймати біженців, якщо вони не є вашими близькими родичами!

https://www.eu4ua.org/uk

https://mapahelp.me

https://www.ukrainetakeshelter.com

https://www.host4ukraine.com

https://icanhelp.host

https://www.shelter4ua.com/ua

Скарги на тимчасове житло

Якщо вас не влаштовують умови, куди вас поселили, можете поскаржитися сюди.  https://www.gov.ie/en/publication/ce78c-contact-us/

Імейл сюди ipasinbox@equality.gov.ie 

Оренда житла в Ірландії

В Ірландії вже багато років житлова криза. Житла в оренду і на продаж катастрофічно не вистачає. Будують мало і повільно. Багато безхатченків.

Ви можете ознайомитися з цінами на оренду та переглянути варіанти на сайті https://www.daft.ie 

Процес оренди житла дуже відрізняється від звичного нам. Тут не орендар вибирає, яку квартиру чи будинок винайняти, а власник житла вибирає, кого до себе поселити. Йому знадобиться детальна інформація про вашу платоспроможність та надійність. Процес пошуку житла може тривати досить декілька місяців. Все житло здається офіційно із укладанням договору! У вас не вдасться винаймати житло без юридичного оформлення. В Ірландії теж є погані люди, які можуть обдурювати. Договір — ваш захист.

Вухолапохвіст

Станом на 05 квітня Ірландія приймає українських переселенців з домашніми улюбленцями.
Привезти тварину можна рейсами авіакомпаній KLM та AirFrance, деталі уточнюйте в них. Або паромом.
Спостерігається проблема з поселення. Все менше готелів готові приймати людей з тваринами. Вам краще самим пошуками собі житло, де вас будуть раді бачити з вашими чотирилапими чи шестилапими друзями.
Детальніше про переїзд з тваринами ось тут
https://heathered-waxflower-01d.notion.site/1e75728dee3149eabc5ae778286bd1c1 

Приплили/прилетіли

Вас зустрінуть і все розкажуть. Частково або повністю оформлять документи, дадуть якусь їжу, можливо одяг, і допоможуть з поселенням.
Якщо ви прилітаєте в Дублін, то одразу оформлять усі необхідні документи. Якщо ви не маєте де жити, вас відвезуть в центр розподілення СітіВест. Там є їжа, ліжка, туалети, ігровий куточок для дітей. На жаль, немає душу. Там ви будете чекати на розселення.

Оформлення документів

Вам треба оформити:
1) Лист від Департаменту Юстиції, жовтий лист про тимчасовий захист. Оформлюється в Дублінському аеропорту (Центр підтримки в Старому терміналі) Він дає можливість залишати і повертатися в Ірландію, строком на один рік з можливістю подовження до трьох років.
Також можна оформити:

  • Dublin: Dublin 8 Intreo Centre, Guild Building, Cork Street, Dublin 8, D08 XH90
  • Cork: Cork City PSC and PPSN Centre, Department of Social Protection, Hanover Street, Cork, T12 PX62
  • Limerick: Dominick Street, Limerick, V94 X327

2) Податковий номер PPSN — видається в формі листа, протягом 2-3 х тижнів приходить ще пластикова картка з ним. Щоб його отримати треба заповнити анкету. В ній також вказати, чи потрібні вам соціальні виплати. Анкету можна заповнити по прибуттю в аеропорт, або в будь-якому центрі Intreo. З вами потім зв’яжуться по телефону, або ви отримаєте листа, коли прийти за грошима. Допомога виплачується готівкою на руки у відділеннях  AnPost. В листі буде зазначене ваше відділення.

Адреси центрів допомоги українцям із документами можна знайти тут https://www.citizensinformation.ie/en/moving_country/asylum_seekers_and_refugees/the_asylum_process_in_ireland/coming_to_ireland_from_ukraine.html 

Виплати від держави

Прочитати про виплати ось тут https://www.gov.ie/en/publication/abf3e-social-welfare-supports-for-ukrainian-citizens-arriving-in-ireland-under-the-temporary-protection-directive/#getting-a-payment

Станом на 09 квітня виплачують так:
На дорослого старше 25 років — 206 євро на тиждень
Якщо в сімʼї двоє і більше дорослих старше 25, то на наступного — 137 євро на тиждень
Якщо є діти, то на дитину до 12 років — 40 євро на тиждень
На дитину старше 12 років — 48 євро на тиждень
На людину 18-24 роки — 117.7 євро на тиждень

Плюс на дитину до 18 років є ще щомісячна виплата 140 євро на місяць — child benefit

Додаткові виплати на людину або дитину з інвалідністю

Детальну інформацію вивчайте тут ​​https://www.citizensinformation.ie/en/health/health_services/children_s_health/caring_for_a_child_with_a_disability.html

Виїзд за межі Ірландії

Так, можна. Єдине, важливо не пропускати отримання виплат та не зловживати мандрівками, поки ви отримуєте кошти від держави.

Якщо у вас немає біометричного закордонного паспорту, для виїзду за кордон, вам необхідно оформити Посвідчення на повернення у Посольстві України в Ірландії.

Змінити країну тимчасового захисту

Такі питання необхідно узгоджувати з посольством Ірландії за місцем вашого перебування.
Детальніше шукайте ось тут https://www.irishimmigration.ie/faqs-for-ukraine-nationals-and-residents-of-ukraine/

Медицина в Ірландії

Для користування медичними послугами вам необхідно отримати Medical card.
Форма є на сайті https://www2.hse.ie/services/healthcare-in-ireland/ukrainian-refugees.html https://www2.hse.ie/services/healthcare-in-ireland/ukraine-nationals-uk.html
форма: https://www2.hse.ie/services/healthcare-in-ireland/ukr-medical-card-application-form.pdf  

GP — лікар загальної практики, на звороті форми є інформація про GP. Ви можете знайти будь-якого GP в районі та спробувати записатися. Якщо говорять, що «не приймаємо — not accepting new applications», не засмучуйтесь. У HSE є лист, де говориться, що форму можна відсилати без інформації від GP (рекомендація написати що не знайшли GP у полі де вказується його ім’я). HSE приймає ці форми без листів «відмови» від GP.

Поштою прийде Medical Card. Якщо не було інформації про GP, прийде ще лист із зазначенням GP, до якого потрібно буде записатися, вони так змусять GP вас взяти на облік. Не треба боятися того що «примушують» вас записати, це стандартна процедура яка показує якусь статистику перевантаженості сервісів.

Детальніше про користування медичними службами ось тут https://docs.google.com/document/d/12XnkCIxw9SsC8EUPFiY9dupguPxf0zZSdvYl1hjsQaA/edit?usp=sharing 

Стоматологія

Як потрапити до стоматолога?

  1. Для дітей: якщо це дуже терміново (видалити зуб, гостра біль) — шукайте HSE Dental Clinic, дзвоніть їм, пояснюйте ситуацію та просіть щоб назначили консультацію
  2. Для дорослих або якщо нетерміново:
  3. Знайдіть найближчу до вас клініку
  4. Подзвоніть їм, запитайте чи вони приймають medical cards. Огляд та пломби по medical card звичайно безкоштовні
  5. Опишіть вашу ситуацію
  6. Попросіть прийняти.
  7. Ортодонти — не покриваються medical card, але ви можете пошукати найближчого до вас, подзвонити їм, описати ситуацію та перевірити чи можуть вони прийняти вас благодійно або зі скидкою.

Навчання для дітей

Садочки в Ірландії приватні і платні. Гуглити на мапі по слову “childcare”
Для дітей від 2.8 до 5 років є державна програма ЕССЕ, яка компенсує садочку 3 ранкові години навчання вашої дитини на день (09:00-12:00 з пн по пт).

З 4-5 років можна віддавати дитину до школи.
Детальніше про школи  тут https://docs.google.com/document/d/1qUPbxDI5lmWutfbeJ8dKP14i2K7XGPQRhM9eFqSr-Ms/edit?usp=sharing 


Транспорт

Безкоштовний проїзд надає ірландська залізниця та міжміські автобуси для того, щоб людина дісталася кінцевого пункту своєї поїздки, коли вона тільки прибула в Ірландію.
Наприклад, якщо ви прилетіли в Дублін, а житло знайшли десь в графстві Майо.
Дублінський автобус може пропускати безкоштовно протягом перших 7 днів з моменту прибуття до Ірландії. В автобусі від 2х до 4х пільгових місць (ви не єдині пільговики), тому вам можуть відмовити.
Поїзд іншим транспортом по місту платний.
Просимо не тикати паспортами і не вимагати більше, ніж вам можуть дати.
Детально про систему транспорту ось тут https://docs.google.com/document/d/1LLsXXnpup7c8_J5OZGoYh12h17tGvYryi5_OhVKGcvs/edit?usp=sharing 


Робота в Ірландії

Ви отримуєте право працювати, як тільки отримаєте номер PPS на підставі директиви про Тимчасовий захист. Роботу вам доведеться шукати самостійно, проте різні центри волонтерів надають допомогу у пошуку роботи, складанні резюме тощо. Деякі компанії надають вакансії спеціально для українців. Знайти їх зазвичай можна у фейсбуці, різних чатах тощо. Хорошого централізованого ресурсу з такими вакансіями поки що не бачили.

Канал з вакансіями для українців в Ірландії https://t.me/job_ie4ua 

Сайти для пошуку роботи в Ірландії:

https://www.irishjobs.ie/
https://www.jobs.ie/
https://ie.indeed.com/
https://jobsireland.ie/
https://www.recruitireland.com/
https://www.monster.ie/

https://www.facebook.com/groups/379406900679082/permalink/394580689161703/

https://www.linkedin.com/ тут поширений LinkedIn, можливо вам варто завести в ньому обліковий запис, якщо його у вас там немає
Інструкція як заповнити профіль в групі https://www.linkedin.com/groups/9171409/ 

Робота без особливих знань мови

https://t.me/robotairlandia 

https://t.me/ie4ua_jobs

Загальні сайти з вакансіями

https://www.uatalents.com/

https://youthful-plant-07b.notion.site/Help-with-work-71deeb69a45b4ce9b26efc5eff741a73

https://t.me/findyourgoodjob

https://helpukrainians.jooble.org
https://www.jobaidukraine.com
https://hireforukraine.org
https://www.jobs4ukraine.eu
https://remoteukraine.org
https://hrforukraine.notion.site

Консультації з пошуку роботи

https://www.northsidepartnership.ie/local-employment-service-launches-job-preparation-work-pack/

Шаблон резюме

https://docs.google.com/document/d/1T2SDo-mLWQf6MX8D1MgLHcGP_pbN4bpZtO-SbGAqLEw/edit

Англійська мова

Без англійської дуже сутужно. Можливо, краще розглянути іншу країну, як варіант.
Діти можуть вивчити англійську безкоштовно в школі. Дорослим доведеться шукати курси (безкоштовні чи платні, як пощастить). Робота без англійської це скоріш прибирання, миття посуду в ресторані, курʼєр доставки Deliveroo. Зараз багато хто пропонує курси на волонтерських засадах.

Дещо знайшли для вас тут https://docs.google.com/spreadsheets/d/145gifnMrtuzRtJWNO1V_SOigQFznxnH5yn3JsgGXDAg/edit?usp=sharing 

Безкоштовні курси англійської https://blog.busuu.com/free-language-lessons-ukranians/ 

Де вчити/практикувати англійську мову безкоштовно?

Безкоштовні мовні курси по всій Ірландії:

Fáilte Isteach Conversational English classes

Further Education and Training Course Hub (нужен ppsn)

Курси ESOL (English as a language) при коммьюніті-центрах:

Lucan

Dundrum

Swords 

Dublin 8 

Dublin 15

Северный Дублин — Balbriggan, Balrothery, Baldoyle, Malahide, Naul, Portmarnock, Swords, Rush, Lusk, Donabate, Skerries

Language Exchange — English Conversation Dublin (Meet Up)

По понеділкам о 18:00

Онлайн-платформа для іммігрантів та біженців https://saored.com/  — безкоштовний доступ до курсів английської мови, роботи в ІТ.

Безкоштовна сім-карта

Ви можете отримати безкоштовну сімкарту в аерпорту або у відділені місцевої пошти AnPost (з паспортом України)

Все про гроші

Так, в Ірландії можна розраховуватись гривневими картками українських банків. Приват, Монобанк, тощо, працюють в звичайному режимі.

Гривні на євро в Ірландії не міняють

Готівкову гривню евакуйовані українці можуть обміняти в Польщі, Словаччині, Австрії, Угорщині, Румунії та Молдові 

📌У Польщі українці можуть звернутися в окремі відділення PKO Bank Polski та обміняти до 10 тисяч гривень готівкою на одну людину банкнотами номіналом від 100 до 1000 гривень. 

📌В Угорщині обмін готівкової гривні на угорські форинти здійснює OTP Bank (в межах ліміту 15 тисяч гривень на одну транзакцію)

📌У Молдові обміняти готівку також можна у відділеннях OTP Bank, розташованих на прикордонних регіонах Молдови та деяких філіях у Кишиневі. Ліміт щодо обміну – 3 тисячі.

📌У Румунії отримати леї у обмін на гривні можна у Banca Comercială Română (на суму до тисячі румунських лей на одну людину).

📌У Словаччині обмінювати гривні на євро можна у Tatra banka (дочірній банк групи Raiffeisen) до 250 євро на людину.

 📌В Австрії здійснити обмін можна у відділеннях Raiffeisen bank і Erste Bank Oesterreich (у Raiffeisen bank одна людина може обміняти до 500 євро на день, а в Erste Bank Oesterreich – до 300)

Також Нацбанк рекомендував українцям, які збираються евакуюватися за кордон, не вивозити з собою готівкову гривню, а внести її на свої банківські рахунки в Україні, адже безготівкові розрахунки не мають обмежень.

Детальніше про відділення банків, які проводять обмін, можна дізнатися тут

Де поміняти $ на Євро:

  1. В аеропорту, але буде поганий курс
  2. У деяких відділеннях пошти може бути (треба заходити і запитувати)
  3. Обмінні пункти, наприклад, у Дубліні

     Foreign Currency Exchange International https://goo.gl/maps/ULN464goe2TNbDHZ9 

     Foreign Currency Exchange International https://goo.gl/maps/en7wCiDLhCWgi1UaA 

  1. У банку, але потрібно відкривати рахунок, для цього потрібен PPSN та підтвердження адреси
  2. Можна попросити хостів, волонтерів, співробітників готелю, у яких тут вже є рахунок у банку сходити з вами та попросити їх поміняти

Кредит Юніон:

Можна обміняти долари на євро в будь-якій сумі, але якщо є рахунок і якщо раніше обмінювали якусь суму з євро на долари. Інакше вважається підозріла транзакція і дозволяють обміняти лише $100 за раз.

«Обмін» насправді виглядає як покласти долари на рахунок, які конвертуються в євро за курсом, почекати 3-4 дні, потім з нього зняти євро.

Ульстер банк:

Можна обміняти долари на євро в будь-якій сумі, але якщо є рахунок.

«Обмін» відбувається через касу в банку, ви даєте касиру долари, він кладе їх на ваш рахунок, конвертуючи по курсу, потім можна зняти з карти євро в будь-якому банкоматі. Транзакція проходить протягом кількох годин, тому якщо на рахунку грошей немає взагалі, то доведеться почекати, поки вони зарахуються. 

Доповнення для тих, у кого є рахунки в банках, і хто наважиться допомагати переселенцям з подібними операціями: якщо грошей багато, то ваш банк може запитати, що за природа кешу (у мене не запитали, клала $500). Також у майбутньому якщо ви подаватиметеся на іпотеку, ви повинні надати виписку за 6 місяців з рахунку в банк. Банк також може запитати вас, що це було за поповнення кешу. Допомагайте, продумуючи ризики собі у майбутньому.

Волонтери. Права і обовʼязки

Волонтери вам нічим НЕ зобовʼязані. Це звичайні люди, часто теж вимушені переселенці, які у свій вільний час абсолютно безкоштовно намагаються вам допомогти.
У них фізично немає можливості надати вам особисту консультацію, поводити вас за ручку та поперекладати все, що вам треба.
Ви — дорослі! І маєте самостійно вирішувати ваші проблеми. Волонтери, за можливості, вам допоможуть.

Якщо є бажання самому стати волонтером та допомагати українцям підписуйся https://t.me/+dP4OhXF3A0QwZGZi


Український кризовий центр

UCCI – благодійна організація, заснована українською діаспорою в Ірландії для допомоги Україні та українцям в Ірландії. Є офіційним представником українців в Ірландії у комунікації з державними органами Ірландії.

www.iamukrainian.ie  – сайт Українського Кризового Центру. На ньому вже є безліч інформації для приїжджих до Ірландії, включаючи як, що і де купити, посилання на групи в WhatsApp і канали в Telegram, де ви можете безпосередньо зв’язатися з іншими людьми, які приїхали з України. А також гаряча лінія для усних питань.


Чати та групи у Фейсбук

Українські чати в телеграмі
Чат переселенців https://t.me/ukrainianinireland
Канал з основною інформацією https://t.me/helpinireland
Український кризовий центр https://t.me/volunteersneededireland
Жіночій чат українок  https://t.me/Ukraino4kivIrlandii
Чат для лікарів та медичних працівників (пацієнтів не приймають!) — за запрошенням в особисті до @JING1234567
Бьюті-майстри https://t.me/+sbjpCKO-JoI1OWJi
Маркетологи України https://t.me/+Tpq21wX9wsUyYWYy
Чат для тих, кого цікавить навчання у ВНЗ Ірландії https://t.me/UkrainiansInUniversitiesIE

Канал для волонтерів https://t.me/+dP4OhXF3A0QwZGZi
Чат Вотерфорд https://t.me/+gZROjglT0vA4YjIy
Чат Каван  https://t.me/ukrirl
Чат Голуей https://t.me/+_ZQ66vnrSkFkNGFi   https://t.me/UAinGALWAY
Чат Лііш  https://t.me/ukrainiansCoLaois
Чат Кілдар https://t.me/ukrainiansCoKildare
Чат Корк https://t.me/+1VoHbj2hUPM1NWQy 

Сайт з корисною інформацією https://pryvit.ie/ 

 Українські групи в фб

Українці в Ірландії https://www.facebook.com/groups/Ukrainians.in.Ireland

Irish supporters of Ukraine https://www.facebook.com/groups/787279257984036 

Ukrainians in Ireland https://www.facebook.com/groups/151187490507560/

Ukrainian community in Ireland https://www.facebook.com/groups/2168020506636491 

Російськомовні чати в телеграмі

Флудилка — ссылка на вступление (если не работает напишите @cee_aitch) Чат только для постоянно проживающих в Ирландии и для тех, у кого на руках документы для переезда.

Авто чат — ссылка на вступление

Детский чат — ссылка на вступление

Чатик про питомцев — ссылка на вступление

Хобби-чат — @irhobby

Концертный чат — @gigrlnd

Чат для лимерикчан — @lmkgang

Инвестиционный чат — ссылка на вступление

Чат с гаражной распродажей — @garage_sale_ie

IT чатик — ссылка на вступление

Лингвочат — ссылка на вступление

Посольство України в Ірландії

Сайт https://ireland.mfa.gov.ua/
Сторінка посольства в фейсбуці https://www.facebook.com/ConsularSectionEMBIE 

Державні ірландські сайти

Багато корисної інформації є на ірландських державних сайтах. Радимо їх читати, дещо, навіть, перекладено українською мовою.

https://www.gov.ie/en/campaigns/bc537-irelands-response-to-the-situation-in-ukraine/

https://www.citizensinformation.ie/en/moving_country/asylum_seekers_and_refugees/the_asylum_process_in_ireland/coming_to_ireland_from_ukraine.html

https://www.irishimmigration.ie/faqs-for-ukraine-nationals-and-residents-of-ukraine/

https://www.irishrefugeecouncil.ie/ukraine-information-note?fbclid=IwAR1m2kXRTluWYSlCCz2fdWErzAH9wrJ6c7jhAzy7Xe7r98tOkO5giMXH-aA

 Культура та традиції

  1. Намагайтеся багато посміхатися. Ми розуміємо, що стан не той. Але хоча б трішки, коли говорите з людиною.
  2. Тут можуть вітатися незнайомці та питати Як справи? Це банальна ввічливість. Не треба у відповідь розповідати усі своєї турботи. Просто кажете: Добре. А ваші?
  3. Не буває багато sorry, thank you, please
  4. Ірландці дуже люблять короткі розмови ніпрощо. В чергах, в транспорті, в магазинах. Будьте ввічливі.
  5. Гомосексуалістам в Ірландії дозволено брати шлюб
  6. В школах проводяться тижні толерантності

Діти

Якщо ви відправляєте неповнолітню дитину до Ірландії самостійно чи зі знайомими, то маєте знати, що неповнолітнім дітям призначається прийомна родина. Інтернатів тут немає.

До 18-річчя дитина буде залежати від цієї родини.

Якщо у вас є тут родичі чи знайомі, які готові її (дитину) прийняти та опікуватись, напишіть листа (а краще нотаріальну згоду), що ви їм довіряєте це питання.
Якщо дитина їде з вашими друзями чи рідними, то чудово додати спільні фотографії, та будь-які факти, що дитина передана під опіку за вашої та її згоди.
У випадку непорозумінь або загрозливої поведінки з боку прийомної родини (foster family) слід негайно попередити Службу у справах дітей https://www.tusla.ie/ 

Ця ж служба займається розслідуванням загрозливої поведінки до дитини з боку рідних батьків.
В Ірландії не можна кричати і тим більше бити дітей. У вас не заберуть дитину, якщо ви разочок не стримались і прикрикнули, але якщо ви будете систематично кричати чи бити дитину, вдаватися до інших фізичних покарань, то вчителі та лікарі, а може з просто сусіди, обовʼязково повідомлять Туслу, і вони прийдуть з перевіркою.

Речі першої необхідності

Дублін

Паляниця – Центр благодійності, де можна отримати одяг, іграшки та речі першої необхідності БЕЗКОШТОВНО. При вході в магазин перевіряють, коли ви прибули, тому треба мати документ, який підтверджує дату прибуття  — 44 Clarendon Street, D2, Dublin.

Sandycove Store&Yard за адресою 27-28 Sandycove Road (10 хвилин пішки від зупинки електрички Дарт Sandycove)

Щоденно з 10:00 до 19:00


Корк

Market St, Cloghmacsimon, Bandon, Co. Cork

The SunFlower Midleton, Ireland P25 VR44

Лімерик
Sacred Heart Catholic Church

(061) 315 812

https://maps.app.goo.gl/bvim45rFfHSKmRLr7 

До 17:00 в будні, на вихідним — під час служіння. 

Mountmellick, Co Laois
Church of Ireland Parish Hall
2го та 3го квітня 10:00-19:00

Arklow, графство Віклоу

2nd Floor

Bridgewater Shopping Centre

Arklow,

Co.Wicklow

Tramore, графство Waterford
3 Queen street (двері поряд з бутіком Satina)

Запрошуємо з 17:30 до 19:30 з понеділка по п’ятницю

Візочки, самокати, дитячі велосипеди можна просити тут https://www.mums2mums.ie/

Аналогі olx
adverts.ie 

donedeal.ie 

Придбати недорогий одяг можна в:
Penny’s/Primark – дешевий одяг, взуття та речі для дому
Dunnes – має окремо магазини одягу, та відділи з одягом у продуктових супермаркетах
Tesco – має відділи з одягом у великих супермаркетах
TkMaxx – стоковий магазин відомих брендів
SportDirect – спортивне взуття та одяг за стоковими цінами

Гречка (не зелена, а звична для нас) — польска в зелених коробочках в супермаркетах Tesco, іноді бувають польскі продукти в супермаркетах SPAR.
Кефір та сир (той що творог) теж бувають Tesco. Кефір з фркутовими вкусами буває у продуктовому Mark&Spencer.
Усі звичні нам продукти (гречка, кефір, сир-творог, молочні сосиски) можна придбати в польских або молдавських магазинах Polonez, Polostore, Moldova

Детальний гайд про покупки https://docs.google.com/document/d/1cGpsoW8X8w64wNsXiTp60Rh4xj8YYhjE6LkskoTKnE4/edit?usp=sharing 

Ірландські розетки

Розетки в Ірландії відрізняються від українських. Ви можете купити перехідник з європейської розетки на ірландську/британську у супермаркеті Tesco, Dunnes, або магазинах Dealz (та багатьох інших). Поки ви в готелі зарядити телефон можна через порт USB телевізора.

Гарячі лінії допомоги

Український Кризовий центр в Ірландії
Hotline / Гаряча лінія +353894425522 (10:00 — 19:00 Dublin Time [GMT+00])
​​relandstandswithukraine@googlegroups.com

Гарячу лінія для переселенців з України українсько та російськомовна https://www.irishrefugeecouncil.ie/ukrainian-language-information-helpline 

Кримінал

В Ірландії, як і всюди, є:

  • шахраї, які обіцяють житло чи роботу, беруть передаплату та зникають
  • негідники, які полюють на самотніх дівчат, і під виглядом допомоги затягують в проституцію
  • кишенькові злодії
  • підліткові банди (їх не чипає Гарда, бо вони діти), можуть бути агресивними
  • наркотики

Автомобільні права

В Ірландії лівосторонній рух та праворульні автівки.
Українські права при отриманні тимчасового захисту недійсні, але Ірландія намагається врегулювати це питання з Україною.
Тому вам необхідно буде отримати місцеві права. Процес довготривалий та недешевий.

Найголовніші сайти для вас будуть https://ndls.ie/ та https://www.rsa.ie/

1. Реєструєтеся на здачу теорії (https://www.rsa.ie/services/learner-drivers/theory-test/how-to-apply). Його можна здати навіть онлайн. Ціну не пам’ятаю, але щось у районі 50 євро
Вчать правила зазвичай самостійно, за книгами та додатками.

2. Після успішної здачі, проходьте офтальмолога (приблизно 30 євро), і якщо треба лікаря (якщо є протипоказання до керування здоров’ям), букаєте аппоімент в ndls щоб вам видали lerner permit — 35 євро коштує. Це картка з якою ви можете навчатися водінню. Водити самостійно з нею не можна, тільки у супроводі людини, яка має стаж водіння на європейських правах більше 2х років.

3. Шукайте автошколу для того, щоб відкатати 12 годин практичних уроків (EDT) — кожен урок від 40 євро і вище. Інструкторів мало, до них черги зазвичай. Після того як відкатали всі уроки – через 6 місяців можете складати практичний іспит.
Кількість уроків можна зменшити до 6ти і прибрати вимогу про 6ти місяці очікування перед практичним іспитом, якщо отримати лист Letter of Entitlement — лист підтверджує ваш водійський стаж (можна запросити в посольстві України в Ірландії, коштуватиме в районі 40 євро, чекати приблизно місяць.) початку війни може бути складнощі з отриманням цієї довідки). Лист зі своїми українськими правами та форму надсилаєте до Корку, відповідь приблизно через місяць із дозволом навчатися за скороченою програмою.

4. Записуєтесь на практичний іспит – 85 Євро. Чекати від тижня до кількох місяців, залежно від центру тестування та черги на іспит у ньому.

5. Приходьте на іспит (для цього вам знадобиться «ліцензований автомобіль» — зазвичай з інструктором домовляються або на своєму ПРАВОРУЛЬНОМУ). Оренда авто та 1 година пре-тесту — приблизно 150-200 євро коштуватиме ще.
Іспит проходить містом, тут немає жодних майданчиків. Триває приблизно 1:00.

6. Успішно складаєте іспит і букаєте апоінмент в NLDS ще раз, для отримання повних прав — 55 євро коштує пластик.

При вдалому збігу обставин весь процес займе приблизно 3 місяці і приблизно 800-1000 євро. За не вдалого — рік і 1000+ євро.

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Замовити написання та публікацію Статті можна у нас. Всі Статті, що стосуються допомоги Україні та її громадянам, публікуються БЕЗКОШТОВНО