You are currently viewing Українці в Латвії. Корисна інформація

Українці в Латвії. Корисна інформація

Інформація для українських біженців: реєстрація, медицина, працевлаштування та освіта

З метою гарантування прав громадян України, які тікають від війни, Парламент Латвії 3 березня 2022 року ухвалив спеціальний Закон про підтримку цивільного населення України (зараз є чинним з урахуванням істотних змін, внесених 10 березня 2022 року).

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Які документи потрібні для того, щоб в’їхати до Латвії?

Оскільки України та Латвія не мають спільного сухопутного кордону, то на громадян України поширюються вимоги щодо в’їзду, встановлені відповідною країною, кордон якої перетинається в перший раз.
У разі прибуття авіаційним транспортом, громадяни України для в’їзду до Латвії повинні мати чинний біометричний закордонний паспорт. У такому разі окремої візи чи дотримання іншої процедури для в’їзду до Латвії не вимагається.
Водночас громадяни України, які мають закордонні паспорти без біометричних даних, також можуть в’їхати на територію Латвії за цим проїзним документом.
 
Якщо особа не має проїзного документу, її ідентифікують за іншими документами, виданими в Україні, у співпраці з уповноваженими органами України.
 
Відсутність проїзних або медичних документів (довідки про щеплення, тесту на COVID-19) не є перешкодою для в’їзду на територію Латвії для громадян України у даний час.
 
Звернуть увагу, що якщо термін дії паспорту для виїзду за кордон громадянина України сплив, у Латвії він вже одно вважиметься дійсним до 28 лютого 2023 року.

Протягом якого часу громадяни України можуть залишатися в Латвії?

Стандартно громадяни України можуть залишитися в Латвії протягом 90 днів без спеціального дозволу. Якщо є потреба залишитися в Латвії довше, працювати чи навчатися, то слід отримати візу.

Яка підтримка надається громадянам України в Латвії?

Згідно із Законом про підтримку цивільного населення України, Латвія надає первинну підтримку громадянам України на строк до 90 днів, а саме: послуги з розміщення та харчування, предмети першої необхідності. Перелік та обсяг предметів першої необхідності, а також порядок надання такої допомоги має встановити Кабінет міністрів.
 
Також у разі потреби додаткової підтримки (для вагітних жінок, сімей з дітьми віком до двох років, особам з інвалідністю тощо), громадянин України має проінформувати про це місце свого розміщення (готель, інше помешкання) для організації підтримку та догляд.

Куди слід звертатися для отримання підтримки?

Заяви від громадян України щодо необхідної підтримки, включаючи проживання, харчування, предмети першої необхідності, медичні послуги та послуги освіти для дітей, приймаються Комісією з цивільного захисту зони співробітництва. Заяву також можна подати до Державною пожежно-рятувальною службою. Водночас муніципалітетами створено спеціальні центри, які діють за принципом «єдиного вікна».
 
Так, у Ризі Центр підтримки громадян України розташований у Будинку Конгресів (адреса: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Centra rajons, Rīga, LV-1010). Час роботи – з 09-00 до 18-00 з понеділка по п’ятницю.
У Центрі підтримки діє система живої черги, хоча можна записатися попередньо.
 
Громадян України реєструють у системі Ризької думи (до реєстру вносяться прізвище, ім’я, по батькові, дані про народження, дані паспорту чи іншого документа, контактні дані, місце проживання тощо).
Також вказуються індивідуальні потреби особи (соціальна допомога, робота, освіта, медицина тощо).
Після реєстрації громадянам України безкоштовно видається SIM-карта латвійського оператору мобільного зв’язку (діє 3 місяці, включає безкоштовні дзвінки до України).
 
Зверніть увагу, що починаючи з 21 березня 2022 року Центр допомоги громадянам України буде знаходитися за адресою: м. Рига, вул. Калку 1 (Kaļķu ielā 1). Центр працюватиме так само з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 18-00.
Водночас у Будинку Конгресів по буднях з 9-00 до18-00 та у вихідні дні з 10-00 до16-00 працюватиме інформаційний пункт.

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Який порядок отримання візи?

Громадяни України одночасно з реєстрацією в Центрі підтримки мають право подати заяву на отримання довгострокової візи з правом працевлаштування або ж заяву на отримання притулку в Латвії.
Для отримання робочої візи до Центру підтримки подається комплект документів, який включає анкету, копію закордонного паспорта та фотографію.
Довгострокова віза з правом працевлаштування без обмежень на строк до одного року видається, як правило, через декілька днів.
В окремих випадках Управління у справах громадянства та міграції може встановити для громадян України після видачі візи строк до одного року для подання належних документів для отримання візи (якщо документи не відповідають встановленим вимогам або загалом відсутні).
Детальніше про отримання громадянами України довгострокової візи з правом працевлаштування можна дізнатися в Управлінні у справах громадянства та міграції за номерами телефонів: +371 67209422+371 67209400 (понеділок — четвер з 8-30 до 16-00, п’ятниця з 9-00 до 15-00).

Як знайти роботу в Латвії?

Після реєстрації в Центрі підтримки громадян України в системі Ризької думи за потреби Державне агентство зайнятості починає пошук роботи (з урахуванням рівня освіти, кваліфікації та побажань громадянина).
 
Якщо роботу знайти не вдалося, то особу направлять на курси латиської мови. По завершенні мовних курсів пошук роботи продовжиться. Жодних курсів підвищення кваліфікації або перекваліфікації для громадян України не передбачено.
Законом про підтримку цивільного населення України передбачено, що для прийому на роботу громадян України не потрібна реєстрація вакансії роботодавця у Державному агентстві зайнятості, а також не застосовується вимога про працевлаштування іноземців та розмір необхідних фінансових засобів для забезпечення роботодавцем заробітної плати не нижче середньої брутто-зарплати в Латвійській Республіці у попередньому році.
 
Також роботодавець має право прийняти на роботу громадянина України без знання державної мови (якщо це не заважає виконанню трудових обов’язків), а також без проведення першої обов’язкової перевірки здоров’я.
 
Громадянин України при вступі у трудові відносини має право на отримання одноразової початкової допомоги з праці у розмірі однієї мінімальної місячної заробітної плати (500 євро), яка не оподатковується прибутковим податком із населення. Для отримання зазначеної допомоги особа повинна подати заяву до Державного агентства зайнятості протягом місяця з дня виникнення трудових правовідносин.
 
Інформацію про працевлаштування та практичні поради можна також відшукати на платформі вакансій ukrainetolatvia.teamtailor.com
 
Розміщені вакансії не вимагають володіння латвійською мовою; можна знайти як дистанційну роботу, так і роботу на повний чи неповний робочий день.

Чи передбачено особливості працевлаштування для громадян України – окремих категорії працівників в Латвії?

Закон про підтримку цивільного населення України містить дозвіл для працевлаштування у спрощеному порядку для таких громадян України: лікарів-практиків, інших медичних працівників, провізорів (помічників провізора), вчителів, осіб, які здійснюють догляд за дітьми, а також таксистів. Так, приміром, останні реєструються в Регістрі водіїв таксі без підтвердження знання латиської мови, для цього надають лише посвідку про проживання або довгострокову візу з правом працевлаштування, копію посвідчення водія та фотографію.

Яка медична допомога надається громадянам України в Латвії?

У разі потреби термінової медичної допомоги по прибутті до Латвії про це слід повідомити працівникові Держприкордонслужби або ж зателефонувати за номером 113.
 
Громадяни України, що перебувають в Латвії, також мають право отримати фінансовані державою медичні послуги, які доступні для населення Латвії.
 
Детальну інформацію щодо медичної допомоги можна отримати за безкоштовним номером телефону, англійською чи російською мовами: +371 8000 1234 (понеділок-четвер з 8-30 до 17-00, п’ятниця з 8-30 до 15-00). При дзвінку з іноземних номерів: +371 67045005 або ж в Інспекції охорони здоров’я (Veselības Inspekcija) за телефонами: +37127346833, +37167081600.
 
Також для громадян України передбачена видача в аптеках Латвії ліків для лікування хронічних захворювань, крім наркотичних засобів або аналогічних психотропних засобів, за рецептом, виданим в Україні (за умови, якщо термін дії рецепту закінчився не більше 14 днів тому).

Чи мають діти громадян України право на освіту в Латвії?

Неповнолітні громадяни України мають право на здобуття освіти.
Діти мають право на здобуття дошкільної освіти в освітній установі муніципальної освіти (а в разі неможливості її забезпечення – у приватній освітній установі).
 
Дітям надається можливість здобуття освіти державною мовою або мовою меншини на рівні дошкільної та початкової освіти.
 
Неповнолітні громадяни України не складають державних іспитів, необхідних для відповідного рівня освіти.

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Які соціальні послуги надаються громадян України в Латвії?

Громадяни України мають такі ж права на соціальні послуги та соціальну допомогу, які передбачені для громадян Латвії та надаються муніципалітетом, на території якого проживає особа.
 
До 31 серпня 2022 року муніципальна соціальна служба не проводить оцінку матеріальної бази громадян України з метою ухвалення рішення про призначення допомоги із соціальної допомоги та соціального обслуговування.
 
Також громадяни України мають право безкоштовно користуватися транспортним засобом загального користування для перевезення пасажирів на пільгових маршрутах регіонального значення при пред’явленні документа, що засвідчує особу та громадянство України.

Чи можуть неповнолітні громадяни України в’їхати до Латвії без супроводу батьків?

Так, така можливість передбачена. Водночас Законом про підтримку цивільного населення України щодо такої дитини передбачено обов’язкове прийняття рішення про встановлення надзвичайної опіки та призначення надзвичайного опікуна для дитини без супровіду. Усиновлення такої дитини заборонено.
 
Державна інспекція із захисту прав дитини складає та веде єдиний реєстр дітей без супроводу та їх облік з метою накопичення необхідної інформації для подальшого возз’єднання дитини з її сім’єю.

Якими банківськими послугами можуть користуватися громадяни України в Латвії?

Платіжні картки VISA та MasterCard, випущені українськими банками, працюють у Латвії, але можливі технічні проблеми. За допомогою цих платіжних карток можна знімати готівкові кошти в банкоматах.
 
Для відкриття рахунку в банку в Латвії та випуску платіжної картки громадянину України необхідно особисто звернутися до сервісного центру банку, маючи при собі український паспорт. Банки працюють за попереднім записом.
Громадяни України, які мають готівкову гривню, можуть звернутися до пунктів обміну валют Tavex
 
 в Ризі. Проте одна особа може обміняти гривню на суму в валюті до 50 євро (не більше 1850 грн), при наявності українського паспорту зі штампом про недавній перетин кордону.

Корисні контакти та посилання в Латвії:

  • інформацію про перетин кордону можна отримати цілодобово без вихідних за телефоном: +371 27380380;
  • цілодобовий телефон для отримання інформації по послугам і підтримці в Ризі: +371 80000 800;
  • детальна інформація про отримання підтримки громадянами України міститься на сторінці у Фейсбуці: https://www.facebook.com/UKRinLatvia/posts/1806128412919582
  • веб-сайт Міністерства внутрішніх справ Латвії: www.iem.gov.lv/en
  • інформацію про оформлення довгострокової визі для громадян України можна отримати в Управлінні у справах громадянства та міграції за телефоном +371 67209400 (понеділок-четвер з 8-30 до 16-00; п’ятниця з 9-00 до 15-00), веб-сайт www.pmlp.gov.lv/en
  • безкоштовну юридичну допомогу можна отримати в Латвійському центрі з прав людини: електронна пошта office@humanrights.org.lv, сторінка у Фейсбуці: www.facebook.com/LCHRLCC;
  • з питань пошуку місця проживання можна звертатися до Фонду інтеграції суспільства за цілодобовим телефоном: +371 27380380.
Контактні дані посольства України в Латвії:
LV-1010, Латвійська Республіка, м. Рига, бульвар Оскара Калпака, 3
Тел.: +371 67-24-30-82, гаряча лінія: +371 29 23 92 62

Веб-сайт: https://latvia.mfa.gov.ua/posolstvo

Електронна пошта: emb_lv@mfa.gov.ua
Сторінка Посольства України в Латвії у Фейсбуці: https://www.facebook.com/UKRinLatvia/

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Замовити написання та публікацію Статті можна у нас. Всі Статті, що стосуються допомоги Україні та її громадянам, публікуються БЕЗКОШТОВНО