УКРАЇНЦІ В НІМЕЧЧИНІ. ПРО НОВИЙ СТАТУС ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ (ПОРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ)
Ця стаття про допомогу прибулим із України. Що робити українцю в Німеччині? У ній я розберу багато питань, які обговорюються у форумах і наведу офіційні джерела моєї інформації (більшість ще німецькою). Наприкінці статті ви знайдете покрокову інструкцію про те, що робити після приїзду і як отримати «вид на проживання для тимчасового захисту» в Німеччині.
Хороша новина, що інші країни ЄС і особливо Німеччина не вперше надають допомогу. Вони вже мають досвід: вже встановлено систему, існують процеси, установи та місця проживання та обслуговування. Погана новина, що вони ніколи не застосовували параграф 24 і не знають, як з ним бути і як його оперативно впровадити.
СТАТУС ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ
4 березня 2022 року Європейська рада ухвалила «резолюцію про тимчасовий захист». Вона набула чинності того ж дня. З цього моменту надання посвідки на проживання (Aufenthaltsgewährung) для тимчасового захисту застосовується безпосередньо до групи осіб, які підпадають під дію резолюції Європейської Ради. Скористатися нею зможуть громадяни України, громадяни третіх країн, які постійно проживали в Україні, а також біженці та шукачі притулку в Україні.
Це означає, що з цього моменту ви можете подати заяву на отримання тимчасового захисту. Цей захист діятиме протягом одного року, але є можливість продовжити термін. Прибулим з України слід просити саме цей статус. Для цього вони мають звернутися до спеціальної служби для біженців та іноземців (Auslandsbehörde). Наприклад, у Франкфурті на адресу Mainzer Landstraße 293). Але про це згодом. Спочатку про ваші права.
ВИД НА ПРОЖИВАННЯ ДЛЯ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ В НІМЕЧЧИНІ НАДАЄ:
- право на проживання
- доступ до ринку праці
- медичних послуг (обмежено)
- соціальної допомоги (обмежено)
- доступ до системи освіти у країнах Євросоюзу
- право залишати Німеччину та ЄС (але не більше ніж на 6 місяців)
Важливо! Дозвіл на роботу подається не автоматично. При клопотанні про тимчасовий захист необхідно сказати, повідомити, що ви збираєтеся працювати.

В'ЇЗД ДО НІМЕЧЧИНИ І ЄС
Для в’їзду до Німеччини та ЄС для громадян України віза не потрібна, але перебування в ЄС обмежується 90 днів. Тому необхідно до закінчення візи змінити статус. Якщо до цього тижня говорилося, що бажано змінити статус після приїзду, зараз місто та комуни не справляються і кажуть, що варто почекати. Отримання статусу не впливає на отримання соціальної допомоги та медичну страховку.
До 24.02.2022 перетинати кордон дозволялося тільки з посвідченням особи (закордонним паспортом), але тепер ситуація змінилася і в ЄС пропускають без них.
ПРАВО НА СТАТУС САМЕ В НІМЕЧЧИНІ, А НЕ В ІНШІЙ КРАЇНІ
Перше, що важливо знати: вам треба бути особисто в Німеччині для того, щоб клопотати про дозвіл на проживання для тимчасового захисту. Тобто, ви НЕ можете подати документи в посольстві вашої країни або перебуваючи в іншій країні (наприклад у Польщі) і вам треба бути ПРОПИСАНИМ під певною адресою, наприклад більшість готелів не прописують і вам треба буде їхати до табору для біженців (навіть якщо ви не хочете і не збираєтеся набувати статусу біженця).
Якщо заява подається в тій країні, де ви перетнули кордон, то у вас не буде можливості претендувати на те, щоб бути розподіленим до Німеччини.
Винятки існують лише якщо ваші родичі живуть у Німеччині. У цьому випадку ви доїжджаєте до Німеччини і слідуєте подальшим крокам.
Замовити написання та публікацію Статті можна у нас. Всі Статті, що стосуються допомоги Україні та її громадянам, публікуються БЕЗКОШТОВНО
АКТУАЛЬНА СИТУАЦІЯ
Я можу сказати, що зараз в установах немає чіткої лінії. Ніхто не розуміє, як виконувати ухвалений на європейському рівні закон. Як саме його виконувати на рівні комуни та міста. В силу він вступив, але хто відповідальний і що робити поки що ніхто не знає.
Будь ласка, зрозумійте службовців наших установ. Це прості люди, які роками робили одну й тугішу роботу і не розуміють, як тепер її виконувати.
У Франкфурті зібрані для українських біженців усі відомства в одному місці. В інших містах вам доведеться самим їх шукати.
ВИД НА ПРОЖИВАННЯ ДЛЯ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ В НІМЕЧЧИНІ. ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ
ПОШУК МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ
Для реєстрації та отримання посвідки на проживання згідно з параграфом 24 вам необхідно мати місце проживання, ним не є готель. Цим місцем проживання може бути кімната у друзів або родичів (якщо орендар надасть письмовий дозвіл) або табір для біженців. Тому я прошу вас заздалегідь по можливості подбати про місце проживання.
Насамперед необхідно знайти допомогу. Заходьте до груп допомоги та шукайте контакти, тільки ставте конкретні питання! Коли ви приїхали на вокзал, то йдіть до Bahnhof Мission. Вони допомагають і радять куди йти і що робити
ЯКЩО У ВАС Є ТИМЧАСОВЕ МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ, ТО ВАШІ КРОКИ ТАКІ:
- «Прописка» — Ви йдете до Anmeldeamt/ Bürgeramt і реєструєтеся, що ви живете у друзів/знайомих. Для цього їх орендодавець повинен вам підтвердити те, що ви там мешкаєте. Зараз у Франкфурті Bürgeramt просить надсилати все електронною поштою і не приходити особисто
- Отримання статусу – Ausländerbehörde – там ви реєструєтеся іноземцем та отримуєте підтвердження прибуття Ankunftsnachweis. У багатьох містах вони (Anmeldeamt/Auslandsbehörde) знаходяться в одному комплексі (так, наприклад, у Кельні та Франкфурті). Вони особисто вже нікого не приймають і треба заповнити онлайн формуляр. У Франкфурті кажуть, що треба чекати, коли Ausländernehörde у вас з’явиться. Він надішле вам лист поштою (ТОМУ ЇМ ПОТРІБНА ВАША ПРОПИСКА) і запросить на зустріч. Не забудьте повісити своє ім’я на поштовій скриньці у друзів, бо до вас лист не прийде
- Відкриття банківського рахунку
- Sozialamt — там ви подаєте прохання про виплату допомоги (SOZIALGELD), пошук постійного місця житла та говорите про бажання працювати.
Кроки 3 і 4 відбуваються НЕЗАЛЕЖНО ВІД РЕЄСТРАЦІЇ. Якщо у вас немає коштів на існування, то ви повинні відразу звернутися до SOZIALAMT. Вони, звичайно, кажуть, що рахунок в банку обов’язковий, але на даний момент відкриття рахунку триває у Франкфурті більше 6 тижнів, у менших містах може бути швидше. Якщо у вас немає рахунку в банку, в Sozialamt вам дадуть чек на переведення в готівку в банку.
Ось тут ви можете завантажити формуляр для реєстрації у Sozialamt:
Я хочу ще раз підкреслити, що отримання соціальної допомоги не залежить від того, чи отримали ви дозвіл на проживання.
ЯКЩО У ВАС НЕМАЄ ТИМЧАСОВОГО МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ
Постарайтеся його знайти. Приїхавши на вокзал, звертайтесь до Bahnhofmission. Але вони переповнені, тому спробуйте знайти САМІ тимчасове місце проживання.
Табори біженців
Навіть якщо ви не збираєтеся подавати статус біженця, але у вас немає місця проживання вам запропонують місце в таборах для біженців.
АЛЕ ВАЖЛИВО: НЕ БЕРІТЬ СТАТУС БІЖЕНЦЯ. У нього більше недоліків, ніж переваг.
Ankunftsnachweis (підтвердження прибуття) складається з
- Ім’я
- Дата народження
- Громадянства
- Фотографії
Для статусу біженців слід було пройти додаткові процедури. Я не знаю, чи залишилися вони обов’язковими, чи ні. Наприклад, зняття відбитків пальців та проходження медичного обстеження у лікаря.
Після реєстрації вам (якщо необхідно) нададуть місце в установі прийому біженців (Aufnahmeeinrichtung). Незалежно від клопотання на дозвіл на вид на проживання тимчасового захисту. Найчастіше його називають табором для біженців. У ньому ви можете проживати, можете шукати інше місце проживання. Можете його покидати. Ви вільна людина.
ДОПОМОГИ В НІМЕЧЧИНІ
З другого дня після реєстрації починають виплачувати допомогу. Як визначається величина допомоги – не розголошується. Його величина залежить від того, чи є у вас дохід, заощадження і доступ до них, а також в яких умовах ви живете (готель, приват або табір). Прошу врахувати, що необхідно давати чесну інформацію та не приховувати дохід. За приховування та надання недостовірної інформації загрожує кримінальна відповідальність.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ ТРЕБА МАТИ З СОБОЮ
Обов’язково принесіть усі Ваші особисті документи. До 2022 року було важливо, щоб у документах була біометрична фотографія:
- закордонний паспорт
- свідоцтва про народження
- посвідчення особи або посвідчення водія
ГЕССЕН (ФРАНКФУРТ НА МАЙНІ) / HESSEN (FRANKFURT AM MAIN)
Якщо ви приїхали в землю Гессен, знайдете тут всю необхідну інформацію: www.ucc-ffm.d
+49 69 21273852
(Пн – Сб, 9:00 – 18:00)
+49 160 913 61 782
+49 176 232 28 951
МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ
Після великого напливу біженців у 2015 році було збудовано багато центрів. Нові центри відповідають усім сучасним вимогам, старіші – ні. Розміщення нових з них не можна назвати комфортними. Їх не можна назвати місткими. За екстремальної температури перебувати там неможливо. Я не можу порадити жодного табору.
Потрібно врахувати, що в центрах для біженців є все необхідне для життя. Вам надається їжа, одяг та предмети гігієни. Звичайно, центри дуже відрізняються. Але є деякі стандарти. Наприклад, у них має бути надана медична допомога.
Читайте також як оформити соціальну допомогу в Німеччині тут
Також підписуйтесь на наш Телеграм канал https://t.me/masters_league_aoe щоб бути в курсі всіх новин