You are currently viewing Як економити на покупках в Литві. Знижкові картки та програми

Як економити на покупках в Литві. Знижкові картки та програми

Картки на знижки та програми лояльності

У всіх магазинах Литви існують знижкові картки чи програми. У Максимі це Ачью карта. У Римі, Норфці та Ікі – інші. У Лідлі – електронна програма для смартфона (завантажити можна безкоштовно).

Ці карти іноді видають безкоштовно, тож не поспішайте купувати! Ви завжди можете попросити сусіда по черзі — дайте будь-ласка вашу карту знижок — Атсі прошоу, галемо йусо нуолайда кортяле? І якщо на товар є знижка, ви збережете собі кілька центів.

Повертаючи карту Ви можете сказати спасибі українською, ця фраза співзвучна Декую – дякую литовською. Ну чи Ачью – дякую литовському.

Коли ви зможете безкоштовно або за 1 цент оформити собі карту знижок, то в Максимі, Норфі та Римі на ній почнуть накопичуватися центи. Нагоді, щоб заплатити за хліб або молоко.

На деяких пластикових, скляних і металевих банках і пляшках є значок — пляшка і стрілочка — схоже на заголовок D. Якщо такий значок є, то біля РІМІ, у ЛІДЛІ, біля Максими та Ікі є щось на кшталт побутівок-контейнерів — таромати з автоматичного прийому стеклян , пластикової та металевої тари з-під харчових рідин.

Вартість однієї зданої тари = 10 центів. Таромат видає чек. З ним ви йдете в касу магазину та отримуєте гроші. https://www.delfi.lt/ru/news/live/esli-na-butylke-ne-budet-specialnogo-znaka-10-centov-za-nee-ne-poluchite.d?id=70258468

Наприклад, здаєте 2 пляшки – на чеку 20 центів. Ідіть у магазин і цим чеком оплачуєте батон, який теж коштує 20 центів.

Якщо дотримуватися всіх перелічених у цьому довіднику рад та рекомендацій з економії, а також з урахуванням допомоги держави (платників податків), самоврядувань (знову платників податків), волонтерів, приватних компаній та благодійних організацій, то можна прожити (без оплати оренди та комунальних послуг) на 100 євро на місяць і навіть менше, у розрахунку на одну особу. При цьому забезпечити собі та дітям повноцінне харчування та прийнятний побут. Не поспішайте, не робіть поспішних витрат. Завтра та в іншому місці те ж саме може виявитися дешевшим або безкоштовно. Проводьте свій маркетинг.

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Продовольча картка на 115 Євро

Продовольча та невелика фінансова допомога — картки «Maisto bankAS» вартістю 115 євро за їх допомогою можна купити продукти харчування в одній із торгових мереж Литви) — https://www.maistobankas.lt/ukraina/ — „Maisto bankas“ (Банк продовольства – це благодійна організація, не фінансова установа). Контакти https://www.maistobankas.lt/padaliniai/ – є фактично у будь-якому місті.

як економити на покупках в Литві

Продукти, одяг, іграшки зі знижками

У Литві є багато способів знайти безкоштовно або за дуже невеликі гроші і їжу, і одяг, меблі, іграшки для дітей.

Також у багатьох містах зараз існують волонтерські організації, громадські клуби, окремі волонтери та просто звичайні жителі Литви (литовці, росіяни, поляки, білоруси та українці), які надають адресну допомогу. Шукайте цих помічників, пишіть про свої потреби у групах для українців у Литві у Фейсбуці. Тільки не забувайте вказувати місто проживання! Литва не така маленька, як може комусь здатися.

Також допомогу речами, продуктами та іншим можна знайти у деяких самоврядуваннях – вивчіть інформацію на сайті мерії або на її сторінці у Фейсбуці.

Крім цього, існує кілька давно діючих алгоритмів, що дозволяють забезпечити прийнятний рівень життя собі та дітям. Ці засоби жителі Литви застосовують вже давно.

Візьмемо, наприклад, одяг.

У Литві безліч магазинів одягу. При цьому магазинам нового одягу велику конкуренцію складають секонд-хенди. Серед них виділяється мережа секонд-хендів Хумана (Humana).

Ціни у Хумані змінюються протягом двох тижнів. Від більшого до меншого. На ті самі речі. Наприклад, у день завезення нової партії товару вартість практично будь-якої речі буде 4 євро (взуття – 6 євро), а напередодні нового завезення, днів через десять, вартість усіх речей та взуття зменшиться до 0,5 євро (50 центів).

Звичайно, в день завезення вибір максимальний, а в останній день перед новим завозом мінімальний. Тим не менш, при регулярному відвідуванні магазину при ціні в районі 1 євро, можна зібрати і собі та дітям дуже гідний та якісний гардероб із практично нових речей за дуже скромні гроші. https://www.humana.lt/ru/початок/

Крім цього, в Хумані є «щасливий годинник», коли на товари надаються додаткові знижки.

Підпишіться на наш Телеграм канал. Там одразу з’являється нова інформація

Дорого чи дешево. Як реагують мешканці Литви

Практично будь-який товар або продукт у Литві можна купити «дешевше», а то й взагалі отримати у подарунок.

Якщо відвідувати продуктові магазини регулярно, майже всі продукти рано чи пізно можна купити з 10%, 30% і навіть 50% знижкою. Для зручності покупця товари зі знижкою відзначені кольоровими цінниками або спеціальними оголошеннями, у яких зазначено відсоток знижки. У цьому треба бути уважним. У Норфі, наприклад, знижки діють лише у певні години та дні.

Щоб не потрапити на вудку знижкового маркетингу, має сенс завжди дивитися вартість товару за кілограм (штуку, літр), а не за упаковку. І порівнювати цю вартість із сусідніми товарами тієї ж групи. Крім цього, має сенс перевірити ціну в спеціальних апаратах, де можна сканувати товар до каси.

Важливо пам’ятати, що економити у Литві – це нормально. Тут ні на кого нафтові гроші не сиплються та понти виглядають недоречними. Ви завжди можете дізнатися в магазині або аптеці, як купити подешевше товар. У багатьох магазинах і аптеках є «щасливі години», в який товар коштує трохи менше.

Якщо товар виявився для вас несподівано дорогим, якщо ви неправильно зрозуміли його ціну, то ви завжди можете відмовитися від покупки і не виглядатимете жебраком. Бути господарським та економним для Литви нормально, а розкидатися грошима дивно та непристойно.

Фраза «для мене це дорого» буде сприйнята переважною більшістю продавців спокійно, нормально та адекватно. Після цього продавець або запропонує знижку, або запропонує схожий, але більш дешевий товар.

Не поспішайте. Якщо зараз дорого, то за місяць буде дешево. Буде акція, розпродаж або ви знайдете той самий товар у секонд-хенді, а то й безкоштовно.

Читайте також статтю «Литва та її мешканці. Що треба знати» тут

Як купувати нові речі та бувші у використанні

На вторинному ринку у Литві продаються комп’ютери, меблі, одяг, автомобілі, іграшки, товари для дітей тощо. Для цього жителі Литви активно користуються сайтами https://www.alio.lt/ та https://ru.skelbiu.lt/. Комп’ютери, телефони та планшети також можна знайти в магазинчиках і кіосках в торгових центрах (зазвичай трохи дорожче, ніж в оголошеннях).

Можна подивитися ще й на цих дошках оголошень
https://www.rinka.lt/,
https://www.skelbikas.lt/,
https://www.skelbimai.lt/

Іноді товари за прийнятну ціну з’являються у спеціальних литовських групах оголошень на Фейсбуці. Такі групи мають у назві слова skelbimai (perku, parduodu, keičiu)реклама (купівля, продаж, обмін). Подібні групи є майже у кожному місті. У цих випадках вони називаються приблизно так: Gorod skelbimai (perku, parduodu, keičiu). Є й загальнолитовські Групи, наприклад, Visa LIETUVA Skelbimai.

Якщо питання економії стоїть для вас на першому плані, а це цілком нормально для людини, яка переїжджає в нову країну, ви можете використовувати на сайтах https://www.alio.lt/ і https://ru.skelbiu.lt/ запит , Що містить потрібне вам слово (диван, холодильник, стілець і т.д.) та слова dovana або dovanojama (у подарунок або безкоштовно). На цих дошках оголошень можна передплатити потрібний вам товар і, найімовірніше, протягом місяця-двох ви знайдете необхідне за прийнятною ціною або навіть безкоштовно.

Dovanojama, тобто. безкоштовно, можна знайти меблі, гарнітури (кухонні, спальні, дитячі, вітальні), холодильники, пральні машини, телевізори і навіть промислове або офісне обладнання. Для того, щоб знайти потрібний товар на дошках оголошень або в он-лайн магазинах, використовуйте литовські слова. Знайти переклад можна за допомогою https://translate.google.com/

Спочатку подібні придбання можуть дуже врятувати. Звичайно, вони будуть не нові, не блискучі, але функцію виконуватимуть. А потім, коли ви встанете на ноги, то можете купити щось краще і новіше.

Нещодавно в Литві набула широкого поширення мережа Stotelėje Dėk’ui. https://www.stoteledekui.lt

Це система складів, куди люди відвозять непотрібні їм речі: посуд, меблі, техніку, дитяче приладдя та іграшки, одяг та багато іншого. Забирати з цих складів речі можна щочетверга, а щоб потрібний предмет дістався саме вам, його має сенс забронювати.

Ось ще кілька посилань на розділи дошок оголошень та групи у Фейсбуці, де ви можете знайти те, що вам потрібно безкоштовно.

https://www.alio.lt/viskas_nemokamai/dovanoja/siulo.html

https://www.skelbiu.lt/skelbimai/buitis/dovanojama-radiniai/

https://www.facebook.com/groups/dovanuoju

https://www.facebook.com/groups/545011182334303/

https://www.facebook.com/groups/859236807457135/

https://www.facebook.com/groups/381775182225249/

Пам’ятайте, якщо ви не знайшли у всіх цих місцях того, що вам потрібно «сьогодні», то саме це може з’явитися «завтра». У Хумані раз на два тижні нові завози, на вторинному ринку нові товари з’являються щодня. У групи продажу б/у і дована можна вступити, на дошках оголошень налаштувати пошук по місту та потрібному слову (литовською) і підписатися. І потрібна вам річ, з досвіду, з’явиться протягом тижня-місяця. І це не тільки самокати-велосипеди, а й електроніка, меблі, постільна білизна та все, що потрібно, щоб налагодити побут.

Якщо Вам потрібна нова річ, обов’язково проводьте маркетинг. Дізнайтесь ціну в різних магазинах в даний момент часу. Так ви зможете заощадити до половини вартості покупки. А за допомогою сайтів https://pigu.lt/ru/ та https://www.kaina24.lt/ ви зможете замовити товари з доставкою за прийнятною ціною.

Якщо щось поламалося, то корисно пам’ятати, що в Литві дуже поширені послуги приватних майстрів. Це може бути як перукарі, і електрики, автомеханіки, перекладачі тощо. Приватний майстер значить нелегальний майстер. Навіть якщо автомеханік працює у гаражі, він може бути законослухняним платником податків. Як правило, послуги приватних майстрів на 30-50% нижчі, ніж послуги, наприклад, у стаціонарному автосервісі, а якість може бути навіть кращою. Знайти «свого» майстра — корисна справа.

Навіть якщо ви купуєте у приватника річ, ви також можете домовитися про доставку.

Купуючи чи розшукуючи потрібну вам річ, треба пам’ятати, що у Литві досить висока вартість палива (бензину або дизеля), тому тут має сенс прораховувати транспортні витрати.

Наприклад, якщо вам потрібно поїхати в інше місто за товаром, який дешевшим на 20-30 євро, то порахуйте, скільки ви витратите на цю поїздку палива. Цілком імовірно, що дешевий товар плюс паливо опиняться в тій самій ціні, що й дорогий товар без витрат на пальне.

Так само при замовленні доставки додому варто враховувати її вартість, яка впливає на остаточну ціну товару.

Замовити написання та публікацію Статті можна у нас. Всі Статті, що стосуються допомоги Україні та її громадянам, публікуються БЕЗКОШТОВНО